top of page

Address

Hacı Hasanlı Mahallesi

Kalealtı Cad. Güneş İş Hanı B Blok

68100 Aksaray Merkez/Aksaray

Türkiye

Phone

0382 213 73 74

0530 496 97 09

0534 021 90 65

Email

Fransa İşçi Alımı 2023 (Dil Gerekmiyor)

"Fransa'da İş Bulma ve Vize İşlemlerinde Yanınızdayız

Yeni Bir Başlangıç için Hazırız!"


Fransa'da İş Bulma Konusunda Yanınızdayız! Fransa'da iş bulma sürecinizde size özel bir partner olarak, iş ve vize işlemlerinizi bir arada çözüme kavuşturuyoruz. Güçlü iş bulma ağı ve Fransa'daki anlaştığımız iş bulucu firmalarla, sizin için en uygun işi bulmak için çalışıyoruz. Hem iş hem de vize konularında uzman ekip arkadaşlarımızla adım adım yanınızdayız. Siz sadece kariyerinizi düşünün, gerisini bize bırakın. Başvurularınızı takip ediyor, dil seviyenizi güçlendirme konusunda size destek sağlıyoruz. Fransa'da yeni bir başlangıç yapmak isteyenleri bekliyoruz!

Yurt dışı işçi alımı konusunda en çok araştırılan ülkelerin başında Fransa bulunmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında olan Fransa, çalışanlarına sunduğu çalışma koşulları ve maaş politikası ile beğeni toplamaktadır. Fransa işçi alımı 2023, Fransa işçi alımı başvuru formu ve şartları içeriğimizde!


Ülkemizde artış gösteren enflasyon ile birlikte işsizliğin hala yüksek seviyelerde olması ne yazık ki iş sıkıntılarını da beraberinde getirmektedir. Aradığı işi bulamayan ve maaş politikalarının beklentilerini karşılamayan kişiler arama motorları üzerinden Fransa işçi alımı konusunu araştırmaktadır.


Fransa’ya işçi olarak gidebilmek için şu süreçlerden geçmeniz gerekmektedir;

 • Fransa’da 90 günden fazla kalacak olan yabancıların uzun süreli vizeye yani oturum iznine başvurması gerekmektedir. Ancak oturum izni almadan önce çalışma vizenizin verilmiş olması gerekir

 • Fransa’daki işvereniniz, iş sözleşmenizi Fransa Çalışma Bakanlığı DIRECCTE yerel birimine gönderir.

 • İş sözleşmesi Fransa Çalışma Bakanlığı tarafından onaylanırsa, sözleşme Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi’ne gönderilir.

 • Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi sözleşmeyi onayladıktan sonra vize başvurunuzu yaptığınız Türkiye’de yer alan Fransa Konsolosluğu, sözleşmenizi Fransa Başkonsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliği’ne gönderir.

 • Bir sonraki adımda ise Fransa Konsolosluğu sizi gerekli evraklarınızla birlikte vize başvurusu mülakatına çağırır.

Unutmayın, Amerikan Dil Kursu olarak, bu süreci birlikte geçiriyor ve sizi hedeflerinize taşıyoruz.
Fransa Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa işçi alımı

Fransa işçi alımı için sizlerden bazı belgeler istenmektedir. Konsolosluğa giderken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar ise şu şekildedir;

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Fransa vizenizin süresinin bitmesinden 3 ay sonraya kadar geçerliliği olan pasaportunuz

 • Eksiksiz doldurulmuş ve sizin imzanızı taşıyan uzun süreli Fransa Schengen vize başvuru formunuz

 • Başvurusunda bulunduğunuz çalışma izni ve oturum izni türünün gerektirdiği diğer belgeler

Vize işlemleriniz bittikten ve Fransa’ya gittikten sonra Fransa Göç ve Entegrasyon ofisine kayıt yaptırmanız da gerekmektedir.

Fransa Asgari Ücret 2023

Fransa işçi alımı konusunda meraklı kişiler ülkedeki asgari ücret miktarlarını da sıklıkla araştırıyor.

Avrupa ülkeleri arasında alım gücü en yüksek ülkelerden birisi olan Fransa, yaşam standartları açısından da oldukça yüksektir. Son 31 sene içerisinde Fransa, geçtiğimiz yıl %5,8 ile en yüksek enflasyonu yaşamıştır.


Fransa asgari ücretine geçtiğimiz aylarda zam gelmiştir. Aşağıdaki tabloda Fransa asgari ücretinin saatlik, günlük ve aylık rakamlarını inceleyebilir, Türk lirası bazında karşılığını da görebilirsiniz.

Çalışma Süresi

Maaş Saatlik€11.52 Günlük€92.16 Aylık €1,747.2

Fransa asgari ücreti 2023 verileri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.


FRANSA İŞÇİ ALIMI İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

Fransa’da çalışmak istiyorsanız, bireysel olarak gitme imkanınız varsa oradaki marketlere ya da mağazalara giderek de iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıdaki web sitelerini inceleyerek tercih edeceğiz meslek gruplarına göre meslekler için arama yapabilirsiniz.

Eğer biraz birikiminiz varsa, sermaye sahibiyseniz bu ülkede isterseniz iş kurabilirsiniz. Ancak çok kabalık bir ülke olan Fransa’da yer bulmanız bölgesel olarak sıkıntıya sebep olabilir. Aynı zamanda iş kurma düşünceniz varsa şunu da hatırlatmamızda fayda var: Paranız TL birimindeyse Fransa’da euro’nun geçerli olduğunu ve Euro’nun 30 TL’ye yaklaştı.. Paranızın değeri ciddi anlamda azalacağı için sağlam bir bütçeniz yoksa zorluk yaşayabilirsiniz.

Eğer maddi açıdan sıkıntı çekecek bir sermayeniz yoksa bu durumda gıda, giyim, eğlence ve kafe sektörlerinde mekan açıp işletebilirsiniz.

İş yeri açmak değil de hazır bir işte çalışmak istiyorsanız vasfınıza göre araştırma yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse mühendisseniz mühendis iş ilanlarını, öğretmenseniz öğretmen iş ilanlarını ya da vasıflı işçiyseniz işçi ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Ancak Fransa’da çalışmak istiyorsanız illaki vasfınızın olması gerekmiyor. Vasıfsız bir şekilde çalışabileceğiniz iş ilanları da bulunmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi Fransa’da da kafelerde, mağazalarda ve marketlerde personel olarak görev yapabilirsiniz.


FRANSA’DA İŞÇİ HAKLARI

Fransa’da bütün şirketler için haftalık çalışma saati 35 olarak belirlenmiştir. Günlük çalışma süresi de 10 saati aşamaz. Ara vermeden de en fazla 4,5 saat çalışabilirsiniz.

Genellikle en az 20 dakika süre ile 6 saatte bir ara verilmesi gerekmektedir. Pazar günleri çalışanlar için tatildir. Fazla mesai ücretleri de işçilere ödenmektedir. Fransa fazla mesai ilk 8 saatin her biri için saatte yüzde 25, bundan sonraki her saat için yüzde 50 ek ücret ödenmektedir.

Fransa’da gece vardiyası 21.00 – 06.00 arasındadır. Çalışanların haftalık dinlenmeler günlerinde çalışmaları halinde ek ücretlerini alırlar. Fransa’da saatlik çalışma ücretleri yıllara göre şu şekilde:

YılSaatlik Asgari Ücret

202211,07 EUR201910,03 EUR20189,88 EUR20179,76 EUR20169,76 EUR20159,67 EUR


Fransa’da ortalama olarak meslek maaşları da şu şekildedir:

MesleklerYıllık Ortalama Maaşları
Fransa meslek maaşları da ortalama olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışan bir kişi yıl içerisinde ortalama olarak 49.500 Euro kazanabilir. Yıllık maaşların ise 12 – 220 bin Euro arasında değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkün.

FRANSA ASGARİ ÜCRET 2023

Asgari ücreti bir çalışanın alabileceği en alt seviye maaştır. Aylık olarak asgari ücret 1.678,95 Euro olarak yıllık belirlenmiştir. Asgari ücret açısından incelendiğinde dünya genelinde 100 ülke arasında 11. ülke Fransa’dır.

Bununla birlikte Fransa, aylık bin Euro’dan fazla asgari ücret ödeyen ülkelerin arasında bulunmaktadır. Bu şekilde maaş ödeyen sadece 6 AB ülkesi bulunmaktadır. Fransa’daki maaşlar Norveç, Danimarka, Almanya ve İsveç gibi ülkelerin verdiği maaşların bir tık altındadır. Ancak İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin ortalama maaşlarının üzerindedir.

Ülkede asgari ücret ile geçinme diğer ülkelere kıyasla zor değildir. Verilen asgari ücretin en alt seviye olduğunu, maaşların asgari ücretten daha fazla olabileceğinin altını çizmek istiyoruz.

FRANSA İŞÇİ VİZESİ ALIMI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Fransa’da çalışmak istiyorsanız, elbette elinizi kolunuzu sallayarak gidemeyeceğinizi de biliyorsunuzdur. İş bulmak için 2 işlemi de yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle vize izni ve çalışma izni almalısınız. Oturum vizesi almadan önce çalışma vizesini almalısınız. Daha sonra oturum vizesi alabileceksiniz.

Eğer bir firma ile çalışacaksanız, evrakları firmaların tamamladığını söyleyebiliriz. Ancak bireysel olarak gitmek istiyorsanız, evrakların hepsini kendiniz hazırlamanız gerekiyor. Fransa çalışma vizesi için birtakım evrakları kendinizin hazırlaması gerekiyor. Çalışma vizesi, Fransa’da 3 aydan daha uzun süredir Fransa’da çalışmak ve yaşamak isteyenlerin alması gereken belgeler arasında bulunmaktadır. Bu vize türünün 1 yıl ile sınırlı olduğunun da altını çizmek istiyoruz.

Fransa çalışma vizesi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan diğer ülkelerin vatandaşları için imkan sağlayan ve oturum izni alabilmelerine yardımcı olan bir vize türüdür. Çalışma vizesinin de birtakım ayrı alt kategorileri bulunmaktadır. Çalışma vizesi uzun ve kısa süreli olarak 2’ye ayrılmaktadır. Kısa süreli olan vizeler C tipi, uzun süreli olan vizeler ise D tipi olarak ele alınmaktadır.

Fransa işçi vize için gerekli olan temel belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru formu

 • 2 adet biyometrik fotoğraf

 • Geçerliliği olan güncel bir pasaport

 • Adli sicil kaydı

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

 • Finansal yeterliliği kanıtlayacak belgeler (Maaş ve hesap dökümleri, banka, sgk, varsa sponsor bilgileri, ek gelir belgeleri vb.)

 • Harç Dekontu
Comments


bottom of page